Uczysz się i uczysz i nie widzisz efektów. Zacząłeś lata temu i nadal masz wrażenie, że Twoja znajomość języka jest na tym samym poziomie, co w liceum.

Tymczasem warto zastosować w nauce języka kilka skutecznych rad, które nam pomogą w osiągnięciu zamierzonych i upragnionych efektów.

Oto kilkanaście z nich:

 1. Nie bój się popełniać błędów. Próbuj, nie zniechęcaj się!
 2. Otocz się językiem obcym. Zanurz się w nim. Stwórz sobie środowisko, w którym będziesz się pasywnie uczyć: ustaw język w telefonie na angielski, oglądaj tv anglojęzyczną, słuchaj angielskiego radia, podcastów, subskrybuj jakiś angielski kanał na YouTube, czytaj artykuły i książki po angielsku.
 3. Ćwicz codziennie, systematycznie, regularnie. Miej stały kontakt z językiem obcym.
 4. Monitoruj swoje postępy. Stwórz sobie plan nauki i go kontroluj. TUTAJ możesz pobrać taki plan.
 5. Załóż zeszyt do tzw. notowania tradycyjnego. Stwórz własny notatnik ze słowniczkiem. Używaj zapisanych słów w zdaniu.
 6. Ustal krótkoterminowe cele. Nie oczekuj zbyt wiele zbyt szybko.
 7. Powtarzaj! Utrwalaj! Wracaj do opanowanego materiału!
 8. Tłumacz piosenki anglojęzyczne, śpiewaj (jeśli chcesz i lubisz), oglądaj filmy z angielskimi napisami.
 9. Ćwicz i doskonal wszystkie umiejętności językowe: reading, writing, speaking, listening.
 10. Ucz się wtedy, kiedy jesteś najbardziej produktywny (rano, po południu lub wieczorem).
 11. Odpowiedz sobie na pytanie: „W jakim celu się uczę? Jak poprawi się jakość mojego życia dzięki znajomości języka?”. Przypominaj sobie odpowiedź. To dobry motywator do działania.
 12. Nagradzaj się za efekty.
 13. Korzystaj z metod i sposobów, które sprawiają Ci przyjemność i są dla Ciebie skuteczne. Trzymaj się tych, które u Cebie zdają egzamin.
 14. Ucz się w miejscu przyjaznym dla Ciebie (w zaciszu swojego pokoju, parku, a nawet kawiarni).
 15. Rób sobie przerwy. Odpoczywaj. Rozprostuj nogi, odetchnij świeżym powietrzem.

Podziel się w komentarzu, jakie są Twoje skuteczne metody nauki języka obcego.

Powodzenia w DZIAŁANIU!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o moich skutecznych metodach nauki angielskiego i o tym, jak się uczyć, by widzieć efekty, to zapraszam Cię do zakupu eBooka „Jak zaprzyjaźnić się z angielskim. Skuteczne metody nauki języka obcego”.

Możesz zakupić go TUTAJ. Będzie dostępny już niebawem, na początku listopada.

Znajdziesz tam konkretne rady i wskazówki dotyczące tego, jak się uczyć, by osiągnąć upragnione wyniki. Zawarłam tam również gotowe ćwiczenia, dzięki którym możesz się sprawdzić i około stu przykładów, z których możesz wybrać dla siebie te, które będą przyjazne w nauce języka.

Wszystkie zebrane przeze mnie metody i przykłady ćwiczeń są wynikiem mojego ponad jedenastoletniego doświadczenia w pracy z angielskim we wszystkich grupach wiekowych i na każdym poziomie zaawansowania.

EBook powstał z chęci podzielenia się moim doświadczeniem, zainspirowania ludzi do nauki języka obcego oraz pokazania, jak wybrać te sposoby, które będą skuteczne właśnie dla Ciebie, bo nie ma jednej idealnej metody, która sprawdza się u wszystkich tak samo dobrze.

Zajrzyj TUTAJ, by przeczytać o nim więcej.

Weź udział w wyzwaniu “Progress your English” na Instagramie i pobierz plik do wyzwania TUTAJ.