Szukasz sposobów, by lepiej organizować i planować swój czas?

Jesteś niezorganizowany i czas ucieka Ci przez palce, a ciążące na Tobie sprawy do zrobienia mnożą się i spędzają  Ci sen z powiek?

Może nadszedł czas, by wprowadzić w życie kilka bardzo prostych zasad, które pomogą Ci w codziennej organizacji i oszczędzeniu cennego czasu?

Oto 3 z nich:

 

TECHNIKA POMODORO

Technika Pomodoro jest bardzo prostą metodą zarządzania czasem i  została wymyślona przez Włocha Francesco Cirillo pod koniec lat 80. ubiegłego wieku.

Nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza na zdjęciu j/n.

Jeśli nie potrafisz skupić się na pracy lub nauce i masz poczucie, że ciąży na Tobie zbyt wiele spraw, które czekają, by je ogarnąć, to może być to technika, która rozwiąże Twoje problemy zarządzania czasem.

Technika Pomodoro polega na pełnym skupieniu się na zadaniu przez 25 minut. Ważne jest, by pozbyć się wszelkich rozpraszaczy i skoncentrować się na celu. Tutaj niezbędny będzie jakiś czasomierz (timer), który ten czas będzie odmierzał.

Zrób tzw. listę to-do things, czyli spraw, które masz do wykonania i zapisz je w hierarchii od najważniejszych i priorytetowych do mniej ważnych. Zacznij od tych, które zapisałeś na samej górze listy.

Kolejnym krokiem jest uporządkowanie przestrzeni wokół siebie. Wyłącz również wszelkie powiadomienia, by nie przeszkadzały Ci w osiągnięciu celu. Tutaj nie ma miejsca na sięganie do smartfona, by zerknąć, co kto zamieścił na IG, na YT, czy jakie właśnie powiadomienie przyszło  Ci mailem bądź Whats upem. Zamknij drzwi, poproś bliskich, by Ci nie przeszkadzali przez najbliższe 25 minut i stwórz sobie przyjazne warunki do wykonania zadania.

Jeśli skończysz zadanie przed czasem, to po prostu wykreśl je z listy i zajmij się kolejnym. Po upływie 25 minut, zrób sobie 5 minut przerwy.

Odpocznij, napij się, zjedz coś, zresetuj się przez chwilę.

Po czterech takich cyklach, zasłużyłeś na 20-30 min. przerwę. Teraz możesz ją wykorzystać na dłuższy odpoczynek, np. spacer. Ważne, by podczas tej długiej przerwy nie zajmować się pracą ani nauką. To czas na odpoczynek i relaks.

Teraz możesz wykreślić z listy kolejne zadania, a sam dobrze wiesz, jaki to psychiczny komfort odhaczyć coś, co nad nami wisiJ

 

ZJEDZ TĘ ŻABĘ

Autorem metody jest Brian Tracy. A ową żabą jest najtrudniejsze, największe i najważniejsze zadanie, które wydaje nam się nie do przeskoczenia i wzbudza w nas niechęć do jego wykonania.

Metoda opiera się na tym, by po prostu zacząć realizowanie zadań od tych
najtrudniejszych, by mieć je z głowy i by nie spędzały nam snu z powiek.

Nie zwlekaj, nie odkładaj na później!

Działaj, zrób to od razu!

ZASADA DWÓCH MINUT

Zasada 2 minut jest bardzo prosta.

Jeżeli jest jakieś zadanie, które zajmie Ci mniej niż 2 minuty, lepiej je wykonać od razu, niż zapisywać do wykonania w swoim planie, bo powrót do tej listy zadań ponownie, zajmie Ci znacznie więcej czasu niż wykonanie zadania od ręki.

Genialność tej zasady polega na tym, że można ją wcielić w życie absolutnie od zaraz.

Dzięki tej zasadzie obniża się poziom stresu, spowodowanego ciągłym zaprzątaniem sobie głowy sprawami do zrobienia. Robisz od zaraz i nie musisz dłużej zawracać sobie tym głowy.

Poza tym wykonanie tych małych rzeczy od ręki podnosi Twój poziom zadowolenia. Daje satysfakcję i zachęca do realizacji kolejnych celów.

Trzeba pamiętać jednak o tym, by zasada 2 minut nie stanowiła wymówki w realizacji dłuższych zadań i odwlekała w czasie inne ważne i bardziej priorytetowe, np. „Jeszcze tylko podleję kwiaty, zrobię to i tamto i zabieram się za naukę do sprawdzianu…”.

Pamiętaj także, że ta metoda nie przyniesie upragnionych efektów, kiedy jesteś właśnie zajęty jakimś większym projektem, a w między czasie po głowie chodzi Ci kilka takich właśnie dwuminutowych zadań. Wtedy je zapisz, nie przerywaj pracy, bo powrót do niej i wdrożenie się po niepotrzebnej przerwie, wybije Cię z rytmu i zajmie więcej czasu.

 

Mam nadzieję, że te 3 zasady zarządzania czasem okażą się dla Was przydatne.

Dajcie znać w komentarzach i powodzenia w działaniu!